Avklart i dag: Biler solgt i Norge skal telle med i produsentenes gjennomsnittlig CO2-utslipp
- Usikkerhet kunne ha medført at produsentene ville prioritere å levere elbilene til EU-land framfor Norge, sier teknisk direktør Tore Lillemork i BIL.
Merk at denne artikkelen er over fem år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Samferdselsdepartementet har i dag bekreftet at EU-forordningen om gjennomsnittlig CO2-utslipp pr. bilprodusent, som medfører store bøter for de som overskrider kravene, nå er tatt inn i EØS-avtalen.
Det skjedde på et møte i EØS-komiteen i dag, etter at Island som siste EØS-land ga sin godkjennelse denne uken.
- Det har drøyt lenge, men nå ser det endelig ut til at vi får dette på plass i EØS-avtalen, slik at vi ikke risikerer stans i leveranser av elbiler til Norge.
Det sier teknisk direktør Tore Lillemork i Bilimportørenes Landsforening (BIL) til Bilbransje24.
Med den høye elbilandelen vi har i dag, ville en stans i leveransene kunne medført store konsekvenser for det norske bilmarkedet
BIL har jobbet tett med denne saken lenge, og Lillemork sier de nå er lettet over at alle tre EØS-landene (Island, Liechtenstein og Norge, red. anm.) har godkjent at forordningen nå legges inn i EØS-avtalen
- Dette er en viktig formell avklaring for norsk bilbransje.
- Dersom det hadde dratt ut uten en endelig avklaring, kunne det ha skapt problemer for både importører og forhandlere, sier han.
Direktøren mener at usikkerhet om biler solgt i Norge skal regnes med i produsentenes gjennomsnittlig CO2-utslipp kunne ha medført at de hadde prioritert å selge elbilene til EU-land fremfor Norge.
- Med den høye elbilandelen vi har i dag, ville en stans i leveransene kunne medført store konsekvenser for det norske bilmarkedet, sier Tore Lillemork.
Vegdirektoratet gjennomfører forskriftsendringen så snart som praktisk mulig.