Motor Sør er Kia-forhandler i Kristiansand.

Bertel O. Steen overtar Kia-forhandler

Gumpen-eide Motor Sør AS avvikler salget av Kia i Kristiansand.

Publisert

Merk at denne artikkelen er flere år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Motor Sør har vært Kia forhandler siden 2010, og er en av få med Kia som enemerke.

Forhandleren ønsker nå å si opp sin avtale med Kia. Bertel O. Steen i Kristiansand tar derfor over som forhandler av Kia i løpet av høsten. 

Motor Sør har i utgangspunktet en oppsigelsestid på forhandleravtalen på 2 år, men begge parter er enige om en rask overgang.

Eirik Lohne, regionsdirektør i Bertel O. Steen Detalj og styreleder i Bertel O. Steen Agder – Kristiansand.

- Bertel O. Steen er positive til å ta hånd om Kia og kundene. Nå blir dette en rask overgang, men vi rydder plass til Kia i våre lokaler, og skal få til en god løsning.

Det sier Eirik Lohne, som er regionsdirektør i Bertel O. Steen Detalj og styreleder i Bertel O. Steen Agder - Kristiansand.

Brått skifte

Per Helge Gumpen sier de har hatt stor tro på Kia, og senest i januar i år stod en ny salgshall ferdig med de nyeste Kia standardene.

- Vår oppsigelse har bakgrunn i at de mest populære modellene fra Kia, elbilene, ikke kan leveres i stort nok volum, sier Gumpen i en kommentar.

Han peker på at dette er problematisk, både med tanke på økonomisk drift og overfor kunder som venter på biler som ikke kommer.

- Dette er trist, men usikkerheten rundt levering og fremtidig forhandlersituasjon er for stor, sier Gumpen.

- Vi synes det er synd at Motor Sør velger å si opp sin forhandleravtale. De har satset betydelig på Kia, og gjort en god jobb for oss, sier Irene Solstad, konserndirektør for Kia i Bertel O. Steen.

Lite lønnsom

Motor Sør AS omsatte for nær 100 millioner i fjor, men resultat før skatt ble minus 2,7 millioner. Forhandleren har ikke tjent penger siden 2004.