Ford overlater importen til Hedin i Sverige
Den svenske forhandlergiganten tar over etter 96 år med fabrikkimportør.
Merk at denne artikkelen er flere år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Anders Hedin Invest AB tar over importen av Ford i Sverige fra og med 1. august i år.
Formelt er det Hedin Automotive AB som blir importør.
I tillegg til å overta import- og representasjonskontrakten, skal Hedin etter planen også kjøpe importselskapet Ford Motor Company AB fra fabrikken.
Ford har hatt fabrikkeid importør i Sverige siden 1924.
Ford ble i 2019 det 12. største personbilmerket i Sverige med et salg på totalt 9.181 biler.
Overtagelsen forutsetter godkjenning fra svenske konkurransemyndigheter.
Elbiler og varebiler
- Vi begynte å selge Ford i 2016, og har siden da sett en stadig vekst i merket i vårt konsern, sier Anders Hedin, eier og administrerende direktør i Hedin-konsernet.
- Introduksjonen av elbiler i nærmeste fremtid og varebiler kombinert med et veletablert og profesjonelt forhandlernettverk, vil øke Fords tilstedeværelse på det svenske markedet, sier Hedin.
Hedin er i dag forhandler for Ford på åtte lokasjoner i Sverige.
Hedin inngikk i 2017 en avtale med Fiat Chrysler Automotive (FCA) om å bli europeisk generalagent for Dodge og RAM. Virksomheten drives gjennom Hedin-selskapet Klintberg & Way Automotive AB.
Om Hedin BilI. A. Hedin Bil ble grunnlagt i 1985 da far og sønn, Ingemar og Anders Hedin kjøpte Mercedes-Benz og Nissan-forhandleren Philipsons Bil i Borås. Hedin Bil vokste med flere forhandlere gjennom 1980- og 90-tallet og på begynnelsen av 2000-tallet var Hedin Bil på vei til å bli en av Sveriges største bilforhandlere. I 2017 kjøpte Hedin norskeide Miklagruppen (tidl. Bavaria Nordic) med bilforhandlere i Norge og Sverige, og skiftet navn til Hedin Automotive samme år. I forbindelse med oppkjøpet ble ytterligere to merker lagt til innen bilkonsernet, Bayern og KC Motors, og virksomheten med Porsche Center ble også utvidet i Norge. I 2018 utvidet Hedin til Belgia da tolv Mercedes-Benz-anlegg ble anskaffet under merket Hedin Automotive.
I dag har konsernet 32 bilmerker i sin portefølje. I. A. Hedin Bil AB omsatte i 2019 for 22,3 milliarder SEK og fikk et resultat før skatt på 148 millioner.
Hedingruppen er representert på drøyt 125 steder og har rundt 3.600 ansatte i Sverige, Norge, Belgia, Sveits og Tyskland. Hovedkontoret ligger i Mölndal i Sverige.