F. v.: Stig Sæveland (adm. dir. Hedin Automotive), Gerald Krainer (Director Go-to-Market Europe Byton), Dr. Andreas Schaaf (Chief Customer Officer, Byton), Anders Hedin (Eier & CEO Hedin Group) og Marcus Essenpreis (Head of Aftersales Byton)

Hedin blir salg- og servicepartner for Byton i Norge

GS Bildeler blir dele- og logistikkansvarlig.

Merk at denne artikkelen er flere år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Hedin Automotive blir offisiell salgs- og servicepartner for det kinesiske elbil-merket Byton.

- Dagens kunngjøring markerer begynnelsen på et nytt og spennende kapittel for Hedin Automotive. Bytons innovative konsept er helt unikt i bransjen, sier Stig Sæveland, administrerende direktør Hedin Automotive.

- Sammen har vi funnet en god, felles plattform for samarbeid som gjør meg trygg på at vi vil overgå kundens forventninger, sier Sæveland.

Hedin blir partner i både Norge og Sverige, og første bil - Byton M-Byte - er planlagt å nå markedet i andre halvdel av 2021.

16.000 nordmenn på lista

16.000 nordmenn skal ifølge Byton stå på reservasjonslista for den kommende SUV-en M-Byte.

Ifølge Byton har de 25.000 reservasjoner av bilen i Europa, hvorav mer enn 16.000 er fra Norge. Forhåndsbestillingene skal etter planen starte i andre halvdel av 2020, med et depositum på 500 euro.

- Byton M-Byte har vekket en enorm interesse i Europa. Samtidig er vi klar over at våre europeiske kunder stiller høye krav til teknologi, kvalitet, sikkerhet og service, sier Dr. Daniel Kirchert, konsernsjef i Byton.

- Med våre strategiske salg- og servicepartnere og vår kundevennlige infrastruktur for lading, er jeg sikker på at M-Byte vil slå godt an i det europeiske markedet, sier han.

Planen nå er å etablere en dedikert Byton-organisasjon internt i Hedin Automotive, slik de har for alle merkene de representerer.

Jakten etter en Norges-sjef for Byton er ifølge selskapet allerede i gang.

GS løser logistikken

GS Bildeler, som har en rekke partnerverksteder i Norge, skal være et viktig ledd i Byton-organisasjonen. De skal sørge for servicedekning i de områdene det ikke er forhandler, samtidig som de får ansvaret for delelogistikken.

Også Hedins administrerende direktør og eier, Anders Hedin, ser frem til å få Byton inn i porteføljen:

- Helt fra første møte har Bytons fremtidsrettede tilnærming og profesjonelle organisasjon imponert oss, og vi er overbeviste om at det var riktig å inngå et samarbeid med dem, sier Hedin.