Det tidligere «Bavaria-bygget» har god eksponering fra Økernveien.

NAF og skadeaktør inn i «Bavaria-bygget»

Bilia får aktive bilbransje-aktører som nye naboer på Økern i Oslo. Det jobbes nå for en leietager for salgslokalene.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over fem år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Etter at BMW-forhandleren Bavaria tidligere i høst flyttet sin Oslo-virksomhet til Alnabru, har det vært tomt i det meste av anlegget på Økern.

Nå er det klart at flere bilbransjeaktører har funnet sammen og flytter inn i anlegget, for en tidsbegrenset periode. Tomten, som har Bilia som nærmeste nabo, er omregulert og bygget skal etter planen rives til fordel for boliger i 2023.

NAF og AutoIn

Salgshallen har god eksponering mot Økernveien.

Det er i første omgang NAF sammen med AutoIn som rykker inn i det tidligere Bavaria-anlegget i Økernveien 99.

Med to bilbransjeaktører på plass jobbes det nå for å finne en leietager til det nær to mål store salgslokalet med eksponering mot Økernveien.

- Dette arealet har vært bilforretning og er godt tilrettelagt for en slik virksomhet, sier Christoffer Bakken i Newsec AS, som er rådgiver for gårdeieren.

- I tillegg til salgslokalet er det også mulighet for et klargjøringsområde. Sammen med NAF og AutoIn vil dette kunne bli et veldig bra «bilhus», sier Christoffer Bakken. 

NAF: Kan flytte rett inn

NAF har opplevd en betydelig vekst i kontroll- og takstvirksomhetene den siste tiden.

Mye av økningen har skjedd innen næringssegmentet og som følge av samarbeidet med Nettbil, der NAF sammen med Viking Kontroll gjennomfører teknisk takst før bilene selges.

NAF skal inn i byggets underetasje, hvor Bavaria tidligere hadde verksted, vaskehall og kundemottak. I tillegg disponerer de 200 parkeringsplasser i 1. etasje.

NAF og AutoIn etablerer seg i underetasjen.

- Lokalene har nylig vært benyttet og er godkjent for verksteddrift, så her vil det ikke ta lang tid før vi er i gang.

Det sier Andreas Brodtkorb, daglig leder i NAF Senter-kjeden til Bilbransje24.

NAF har fra før en testestasjon med verksted bare et steinkast unna sin nye lokasjon på Økern. Denne vil fortsette som i dag.

- Det nye senteret vil i tillegg til å ha fokus på næringsmarkedet kunne fungere som avlastning for vårt senter i Eikenga, hvor kapasiteten er sprengt. Det vil også ha mulighet for å ta utbedringer, sier han.

Brodtkorb mener samlokaliseringen med andre bransjeaktører er en styrke for NAF.

- For næringskundene er tid en viktig faktor og vi må tilby effektive løsninger, både på IT og logistikk. Denne avdelingen vil være en god «pilot» for oss på dette området, sier Andreas Brodtkorb.

AutoIn: Mer tilgjengelig

AutoIn Bilskade Senter AS har de siste par årene ekspandert kraftig og har nå avdelinger på fem lokasjoner i og rundt Oslo, samt Moss og Bergen. Disse inngår i Rømcke Holding, som også eier lIngus Biloppretting & Lakkering AS og logistikk-selskapet Autofrakt AS.

Ifølge eier og daglig leder Harald Rømcke vil den nye avdelingen på Økern samarbeide tett med NAF og fungere som takstsenter og en «hub» for AutoIn i Oslo-området.

- Biler som leveres inn på Økern skal distribueres til AutoIns øvrige skadesentre i regionen, basert på tilgjengelig kapasitet på verkstedene, sier Rømcke.

- Den sentrale beliggenheten gjør at vi blir enda mer tilgjengelig, både for nærings- og privatkunder. Samtidig som avdelingen gir oss økt kapasitet, sørger gode logistikksystemer for at vi øker fleksibiliteten overfor kundene, sier Harald Rømcke.