Vil utvide dekk-kjede

To av Vestlandets større merkeforhandlere har gått sammen om å etablere Dekkstra. Kjeden har klare ambisjoner om videre vekst.

Publisert

Merk at denne artikkelen er flere år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Dekkstra Holding er navnet på selskapet som er 50/50 eiet av Frydenbø Bil AS og Kverneland Bil Holding AS.

Styreleder i det nyetablerte selskapet er Petter Smebye. Han er i dag partner i konsulentselskapet Automotive Consulting Group, men har hatt flere stillinger innenfor dekkbransjen, som leder av både Dekkpartner og Dekk1. Smebye har også en fortid som administrerende direktør i GM Norge AS.

- Dekkstra er veldig spennende konsept. Ådne Kverneland har hatt en tanke om å se om konseptet kan utvides til andre steder. Dette er et fint verktøy for bilforhandlere for å ta en posisjon knyttet opp til salg av dekk.

Det var Kverneland tok kontakt med Frydenbø.

Den aller første Dekkstra-avdelingen ble etablert i Bilhuset på Forus utenfor Stavanger, og er et samarbeid mellom Kverneland Bil AS og Toyota Sørvest AS.

- Dekkstra Holding skal sitte på merkevarerettighetene til kjeden, og kjernen i Dekkstra er å etablere store dekkhotell med plass til mellom 20.000 og 30.000 dekk, sier Smebye.

Så langt er det foruten avdelingen på Forus etablert en avdeling i Bergen. I tillegg er det besluttet å etablere avdelinger i Haugesund og på Bryne. 

- Vi ønsker å utvide med Dekkstra på flere av de stedene som Frydenbø og Kverneland er representert, eksempelvis i Kristiansand og Oslo.

Kjernen i Dekkstra er å etablere store dekkhotell med plass til mellom 20.000 og 30.000 dekk, sier Petter Smebye

- Men vi ønsker også å etablere Dekkstra på steder hvor hverken Frydenbø eller Kverneland er representert, gjerne i partnerskap med lokale forhandlere og grupperinger.

- Vi ser nå på hvordan vi kan etablere et kjedekonsept, og hvordan eierskapsmodellene kan se ut, sier han.

Eierskapet

Avdelingen i Haugesund som nylig er etablert vil ha Dekkstra Holding, Bilgruppen AS (Åkra Bil) og Bauge Auto som eiere.

Kverneland Bil er representert gjennom sitt eierskap i Dekkstra Holding.

- Det blir noe av samme eierskapsmodellen som eksempelvis en del merkeforhandlere har innen skade og lakk. Her er det ikke uvanlig at eksempelvis tre eller flere merkeforhandlere går sammen om å etablere og eie et felles skade- og lakkverksted, sier Smebye.

Han legger til at Dekkstra Holding i de fleste tilfeller vil være med på eiersiden.

- I tillegg ønsker vi også å ha med oss driverne av virksomhetene som aksjonærer og har fått med oss lokale medarbeidere med bred bakgrunn fra bransjen.

Vil samle innkjøp

Dekkstra-kjeden har et ønske om ha et mindre antall leverandører.

- Det som er viktig for oss er å ikke provosere bilimportørene. Konsekvensen av det er at vi skal forholde oss til bilimportørenes avtaler. Samtidig skal Dekkstra være merkenøytralt, og ikke være knyttet opp til verken spesifikke bilmerker eller forhandlere. Vårt mål er at merkeforhandlere kan tilby tjenester som er konkurransedyktige målt opp mot de beste uavhengige aktørene.

- Overordnet tror vi dette er et godt konsept for merkeforhandlere, sier Smebye.