BMW øker prisene

Den norske BMW-importøren setter i morgen opp prisene på nye biler. Her ser du hvor mye.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over fem år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

- Fra imorgen, 1. april, øker vi grunnprisen med 5 prosent - som et direkte resultat av den svake kronekursen, sier Marius Tegneby, informasjonsdirektør i BMW Norge. 

Importøren endrer også noe på kampanjestrukturen.

- Til tross for at prisøkningen på 5 prosent i kombinasjon med endringene i kampanjene kan oppleves som betydelige, så er det fortsatt langt unna tilsvarende det fallet den norske kronen har hatt siden midten av februar i forhold til euro, sier Tegneby.

I løpet av kort tid har det blitt om lag 20-30% dyrere å importere varer til Norge.

- Vi har ønsket å finne en balansegang som også tar høyde for at kronekursen vil kunne styrke seg i tiden fremover, sier han.

Ikke tilbakevirkende kraft

- Det er viktig å understreke at kunder som har bil i bestilling har en garantert pris å forholde seg til gjennom sin kontrakt, sier informasjonsdirektøren.

- Våre prisjusteringer har ikke tilbakevirkende kraft.

Han legger til at dette gir forutsigbarhet og tydelighet for alle parter. 

- Kontrakter som signeres frem til og med 31. mars vil ha dagens priser som gjeldende. Det vil si at nye kunder har ut dagen på seg til å signere kontrakt med dagens gjeldende pris, sier Marius Tegneby.