Derfor velger Lynk & Co ikke å prioritere Norge

Volvos søstermerke i full gang med utrulling i Europa - men Norge står ikke på prioriteringslisten. Dette er grunnen.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over fem år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

I dag åpner Lynk & Co sitt første showroom - en såkalt «Club» - i Sverige. Det skjer i Göteborg.

Dette blir merkets andre «Club» i Europa, etter at Amsterdam-avdelingen åpnet i oktober.

På direkte spørsmål om Norge står for tur, er responsen fra Lynk & Co:

Dette er Lynk & Co

Lynk & Co ble etablert i 2016, og er et søstermerke til Volvo i Geely-gruppen.

Merket fokuserer hardt på abonnementsløsninger og alternative former for bilhold.

Alle modeller så langt har vært basert på Volvo-plattformen CMA.

- Dessverre er ikke Norge blant de første markedene, sier Dzenan Karic, PR- og kommunikasjonsdirektør for Lynk & Co til Bilbransje24.

- I tillegg til Sverige og Nederland blir våre første markeder Tyskland, Belgia, Italia, Spania og Frankrike, sier han.

Har med interesse å gjøre

Det relativt ferske bilmerket har foreløpig fem modeller i serieproduksjon, alle basert på den Volvo-utviklede plattformen CMA.

Samtlige biler er kun tilgjengelig som hybrid - både ladbar og ikke-ladbar.

Men ifølge Karic er ikke mangelen på elbil grunnen til at merket velger å prioritere vekk Norge.

- Det har ikke noe med avgifter og prisnivå å gjøre, men heller interessen for vår forretningsmodell blant målgruppen, sier Karic.

En sentral del av Lynk & Co er abonnementsmodellen. De tilbyr både salg og abonnement, men det er tydelig at det er abonnement de fokuserer mest på.

Abonnementsplanen til Lynk & Co vil koste 5.500 svenske kroner i måneden, og tilbyr mulighet for utleie av bilen gjennom en bildelingsapp.

I Sverige er månedsprisen 5.500 svenske kroner for bilen - uavhengig av om man ønsker hybrid eller ladbar hybrid. Med mulighet for utleie av bilen når den ikke er i bruk mener Lynk & Co at en del kunder kan ha bil «gratis», avhengig av hvor ofte de leier den ut.

Karic vil likevel ikke lukke dørene for lansering her til lands.

- Dette betyr ikke at vi på ett eller annet tidspunkt ikke vil inkludere Norge i våre ekspansjonsplaner, sier Karic.

Byton: - Vil ta tid

For et drøyt år siden ble det kjent at Hedin skulle bli merkets salg- og servicepartner i Norge, og så sent som i mai i år ansatte Hedin en dedikert Norges-sjef for merket.

Etter det har Byton vært utsatt for forsinkelser og etter hvert en total stans i all utvikling som følge av pengemangel og koronapandemien.

Nå signaliserer produsenten at de vil restrukturere og komme i gang igjen.

- Det vil ta tid, men det betyr ikke at vi ikke vil være en aktør med Byton, sier konstituert administrerende direktør i Hedin Automotive, Hallvard Vikeså.

- Vi vet ikke mer enn det vi leser i internasjonale medier, men vi er klare når de er, sier han.