Bilbransje-konkurser: Ned 60 prosent i januar
Nedgangen fortsetter: Bilbransjen følger samme trenden som øvrige norske bedrifter. Disse bilbransjebedriftene gikk likevel konkurs i januar.
Merk at denne artikkelen er over fem år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Totalt seks aksjeselskap innen "Handel med og reparasjon av motorvogner" gikk konkurs i januar i år, mot 15 i januar i fjor (-60 %).
Bilbransjen følger dermed den samme trenden som norske bedrifter for øvrig, med betydelig færre konkurser både gjennom 2020 og i januar i år.
Konkurstallene fra Brønnøysundregistrene, som oppdateres månedlig her på Bilbransje24, omfatter aksjeselskap som driver innen detaljhandel/import av motorvogner (inkl. MC) og deler til disse, samt vedlikehold og reparasjon (NACE-kode 45).
Utsatt skatt og moms
Konkursstatistikkene er på grunn av koronasituasjonen ikke sammenlignbar med tidligere perioder, opplyser Brønnøysundregistrene. Det skyldes at flere offentlige instanser har innført tiltak som påvirker antall konkursåpninger.
Blant annet har domstolene hatt redusert drift og ikke minst har Skatteetaten gjennomført langt færre konkursbegjæringer enn normalt.
I november forlenget Finansdepartementet ordningen med utsatt innbetaling av skatt og merverdiavgift til 28. februar 2021.
Ordningen er også utvidet med en avdragsløsning fra 1. april til 1. september 2021.
Ingen store - flere innen bilvask
Det er ikke ofte store aktører i bilbransjen går konkurs. I fjor var det kun fire selskap med omsetning over 100 millioner kroner på denne listen.
Fellestrekk for bilbransjebedriftene som går konkurs er gjerne at de er små og relativt nyetablerte.
På konkurslisten for januar drev tre av de seks (se under) innen bilvask og kun en drev med salg av nye eller brukte biler.
Se oversikt med alle 2020-konkursene HER.