Konkurrenter kjøpes opp - blir gigant i dekkbransjen

Starco Norge, DekkTeam, Dekk1 og Gummi-Centralen selges til Nordic Tyre Group, som bli en gigant innen dekkdistribusjon i Norden.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over fire år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Nordic Tyre Group går inn i det norske markedet for distribusjon av dekk og felger, skriver selskapet i en melding i dag.

Det skjer gjennom kjøp av aksjemajoriteten i aktører som i dag konkurrer på import og distribusjon av dekk i det norske markedet:

  • Dekkimportøren Starco Norge AS og forhandlerkjeden DekkTeam AS, som eies av Egil Stenshagen og familien Oord.
  • RAC Tyres AS (dekkimportøren Gummi-Centralen AS og forhandlerkjeden Dekk1 AS), hvor største aksjonær er Dag André Gimle Johansen.

Om Altor

Investeringsselskapet bak Nordic Tyre Group ble etablert i 2003 og har siden vært engasjert i over 70 virksomheter.

Blant de 44 selskapene de i dag er inne i er Sats, Sbanken og XXL. Altor har tidligere vært engasjert i blant andre Helly Hansen, Lindorff og Norsk Gjenvinning.

Altor Found IV, som eier Nordic Tire Group, driftes av Fund Manager AB med hovedsete i Stockholm.

Om Starco Norge

Starco Norge ble etablert i 2015, som en fusjon av Auto Grip AS og InterContact Norway AS. Starco er en forkortelse av Scandinavian Tire And Rim Company. Importerer i dag dekkmerker som Yokohama, Kumho, Nankang, Continental, Dunlop MC, Triangle, Alliance, samt en rekke felgmerker.

Om RAC

Eier forhandlerkjeden Dekk1 og dekkimportøren Gummi-Centralen AS, som importerer Pirelli, Maxxis, Roadcruza og Powertrac dekk, samt Vossen, Brock og Eta Beta felger.

Nordisk gigant

Nordic Tyre Group eies av tidligere aksjonærer sammen med ledelsen og investeringsselskapet Altor Fund IV (Altor).

Nordic Tyre Group eier i dag selskapene Gummigrossen i Sverige og RengasDuo i Finland, som er store uavhengige distributørene av dekk og felger de to landene.

Med oppkjøpene blir Nordic Tire Group den største uavhengige distributøren av dekk og felger i Norge, Sverige og Finland. Til sammen vil gruppen årlig distribuere nær 2 millioner dekk omsette for mer enn 2,3 milliarder kroner.

Med kjedene DekkTeam og Dekk1 vil gruppen ha 55 egne dekkverksteder og 90 partnere i et landsdekkende distribusjonsnettverk i Norge.

Dette nettverket skal gjøre gruppen til en enda mer attraktiv strategisk partner for dekkprodusenter.

- Vi er stolte av å være med på å skape den største gruppen i Norge, Sverige og Finland i vår bransje, sier Paul Oord.

Pål Oord er administrerende direktør i Starco Norge AS.

Han er administrerende direktør i Starco Norge AS.

- Vi ser frem til en spennende satsing, der vi ønsker å tilby våre kunder et enda bedre produktsortiment og våre leverandører et enda større distribusjonsnettverk

Oord sier til Romerikes Blad at en del av oppgjøret for aksjesalget, 75 millioner kroner, vil bli reinvestert i Nordic Tyre Group.

Egil Stenshagen vil også være engasjert videre.

- Med denne transaksjonen vil Nordic Tyre Group være den største uavhengige dekkdistributøren i Norge, Sverige og Finland. Som aksjonær og styremedlem i gruppen ser jeg frem til å fortsette i en aktiv og spennende rolle i den fortsatte veksten, sier Stenshagen.

Eier og administrerende direktør i RAC, Dag André Gimle Johansen, synes også det er spennende å være en del av Nordic Tire Groups satsing i Norge.

- I et bil- og dekkemarked i stor endring, er det viktig å være en del av en større gruppe. Dette for å sikre konkurransekraft og ikke minst være en aktør som kan tiltrekke seg de beste medarbeiderne, sier Gimle Johansen.

Administrerende direktør i Nordic Tyre Group, Mats-Ove Eriksson, sier de har vært veldig imponert over utviklingen i selskapene de har kjøpt i Norge.

- Vi ser frem til å ha et nært samarbeid med mellom landene, men i en lokal forretningsmodell der hvert selskap kan tilpasse seg det respektive markedet.

- For eksempel har vi ingen planer om å komme inn i detaljistleddet i Sverige og Finland, men dette er en integrert del av de norske selskapene, sier Eriksson.

Til sammen vil gruppen årlig distribuere nær 2 millioner dekk omsette for mer enn 2,3 milliarder kroner.

- Vi er stolte av å inngå et partnerskap med ledelsen og tidligere eiere som har en imponerende historie og sterke resultater i bransjen, sier Pål Stampe.

Han er styreleder i Nordic Tyre Group og partner i Altor.

- Vi vil fortsette å investere betydelige ressurser i fortsatt vekst, avslutter styrelederen.