Dette er noen av tankene bak etableringen av den nye Volvo-forhandleren i Oslo
Ådne Kverneland har klare oppfatninger om hvordan den nye storforhandleren i hovedstaden kommer til å se ut.
Merk at denne artikkelen er over fire år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
- Den første leiekontrakten som utløper er kontrakten på Økern, som går ut 2023, sier Ådne Kverneland til Bilbranse24.
Han er styreleder i Kverneland Bil.
De to øvrige leiekontraktene på Fornebu og Lillestrøm har ifølge Kverneland en lengre løpetid.
- Volvo legger opp til en spennende anleggsstruktur for fremtidens bildistribusjon, sier han.
Kverneland mener at dette gir store muligheter for fremtiden.
- Kan du være noe mer konkret?
- Erstatningen for Økern-lokasjonen vil bli vesentlig mindre enn dagens anlegg.
- I en tradisjonell bilforretning utgjør husleiekostnadene mellom 2,5 og 3 prosent av omsetningen. I Volvo-avdelingen i Bilhuset i Stavanger utgjør husleiekostnadene mellom 0,7 og 0,8 prosent av omsetningen.
- Vi kommer til å jobbe for å få husleiekostnadene ned mot dette nivået, og det vil frigjøre midler som kan brukes på andre ting.
- Som eksempelvis?
- Å etablere oss nærmere der kundene er med flere satellitt-verksteder.
To salgspunkter og flere servicepunkter
- Det jeg ser for meg er at vi i fremtiden vil ha et hovedanlegg i Oslo som står for det vesentlige av salget, og som også vil ha de største verkstedet. Jeg ser også for meg at vi vil ha inntil fem mindre servicepunkter rundt om i Oslo-området, hvor kanskje et av dem også vil ha salg av bil.
Vi bør ha på plass mesteparten av den nye strukturen innen utgangen av 2025
- I tillegg kommer en betydelig satsing på mobile verkstedtjenester. Totalt sett vil dette medføre at vi vil ha en større nærhet til kundene, sier Kverneland.
- Hva er tidsrammen for få på plass en slik struktur?
- Vi bør ha på plass mesteparten av den nye strukturen innen utgangen av 2025. Det meste er nok på plass før da, og noe kan ta lenger tid.
- Vil dere prioritere å eie eller leie lokaler?
- I første rekke vil vi nok satse på å eie der hvor det er mulig. Det er lettere å få til ting når man eier lokalene, men enkelte steder må vi kanskje nøye oss med å være leietakere.
Stor virksomhet
De tre forhandleranleggene som Kverneland og Autostrada kjøper fra Bilia representerer ifølge Ådne Kverneland en totalomsetning på over to milliarder kroner årlig. Samlet selger de rundt 2.000 nye og 2.000 brukte biler årlig, og har omkring 150 ansatte.
- Jeg vet ikke hva som ligger igjen på bunnlinjen, men faktum er at å være Volvo-forhandler har vært lønnsomt i mange år, sier han.
Bilforhandleren er krystallklar på at Volvo har en klar ambisjon om å øke salget betydelig.
- Det kan godt være at vi i løpet av noen år har økt salget til 3.000 nye og 3.000 brukte biler årlig i Oslo. De første årene kommer vi uansett ikke til å sitte igjen med så mye penger på bunnlinjen. Vi må bruke mye penger på å få på plass den nye strukturen i Oslo-området, sier han.
Den nye forhandleren Volvo Car Stor-Oslo vil overta samtlige ansatte på de tre Bilia-lokasjonene fra 1. juli neste år, og i mellomtiden skal det på plass en ny ledergruppe for den nye storforhandleren.
- Arbeidet med å få på plass en ny toppsjef starter umiddelbart, sier Ådne Kverneland.