Bilia: Vil kjøpe flere aktører i bildemonterings-bransjen

Hvis det går som Frode Hebnes ønsker, er kjøpet av aksjemajoriteten i Bil1Din bare første skritt.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

I dag kom meldingen om at Bilia blir majoritets-eier av bildemonterings-selskapet Bil1Din.

- Vi har vekstambisjoner innenfor dette området. Det er definitivt, sier Frode Hebnes til Bilbransje24.

Vi er på kjøperen hvis vi får muligheten,

Frode Hebnes

Han er administrerende direktør i Bilia Norge AS.

- Betyr det at Bilia har ønske om å kjøpe flere av de seriøse bildemontørene hvis mulighetene byr seg?
- Absolutt. Vi er på kjøperen hvis vi får muligheten, sier den norske Bilia-sjefen.

Hebnes minner om at Bilia i Sverige er engasjert i bildemontering på tre ulike steder.

- Hvor lenge har dere jobbet med oppkjøpet av Bil1Din?
- Det vil jeg ikke kommentere ut over at vi har hatt en veldig god og konstruktiv prosess. Bil1Din er en profesjonell og seriøs aktør i dette markedet, sier han.

Stort potensiale

Hebnes mener at det er et stort potensiale i Norge for å øke bruken av «likeverdige brukte deler» som han uttrykker det.

- I Danmark er andelen brukte deler ved skadereparasjoner på rundt syv prosent. I Sverige er det på rundt 14 prosent.

- Det sier seg selv at det er et stort potensial for å øke dette i Norge, sier Hebnes.

Bilia etablerer et bildemonteringsanlegg i Røyken. Dette vil i organiseringen og oppbygging blir likt anlegget til Bil1Din i Namsos.

- I forbindelse med det så flytter vi dagens bilskadeanlegg på Gilhus ved Drammen til Røyken, og får bildemonteringsanlegget vegg i vegg.

- Da snakker vi om kortreiste brukte deler, sier Frode Hebnes.