Marc Bauer (t.v.) og Lars Gunnar Tronaas (t.h.) i AG Analytics på kundebesøk hos Auto 8-8. Roar Måseide leder forretningsutvikling servicemarked og Andrei Bjørnli er teamleder i kundesenteret hos Auto 8-8. Tallene i artikkelen er ikke direkte fra deres drift.

Autoflows: Derfor har elbiler høyere ordresum på verkstedet - foreløpig

- Det er flere grunner til at verkstedene må ta kontroll på egne kundedata og automatisere dialogen, sier Lars Gunnar Tronaas i AG Analytics.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over to år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

- Selv om serviceprisene er lavere, trekker garantireparasjonene opp ordresummen for elbilene på verkstedet.

Det sier Lars Gunnar Tronaas i «auto-tech»-bedriften AG Analytics. Han har tidligere vært servicemarkedssjef for Audi hos Harald A. Møller og daglig leder for Albjerk Bil Drammen.

- Høy andel garantijobber er nok et «overgangsfenomen», og vil neppe vedvare, sier Lars Gunnar Tronaas.

AG Analytics leverer IT-løsningen Autoflows, et verktøy som analyserer bilforhandlerens data og automatiserer håndtering av kundeprosesser knyttet til servicemarkedet. Systemet benyttes i dag av drøyt 400 bilforhandlere i Norden, hvorav rundt 60 i Norge.

Gjennomsnittet for alle verkstedordre, uavhengig av drivlinje, er 6.365 kroner. For elbilene isolert er snittet 1.000 kroner høyere.

Det viser en analyse av om lag 100.000 verkstedgjennomganger hos forhandlerne av ulike bilmerker (deriblant RøhneSelmer og Auto 8-8) som benytter Autoflows i Norge.

Årsaken er flere, og dyrere, garantijobber på elbilene.

- Mens gjennomsnittlig ordresum for service på elbilene er snaut 3.400 kroner, er snittet for garantijobbene på drøyt 11.000 kroner, sier Tronaas.

- Høy andel garantijobber er nok et «overgangsfenomen», og vil neppe vedvare.

- Den langsiktige trenden er at ordresummene faller, som følge av større innslag av elbiler. Spørsmålet er hvor mye, og i hvilken takt, sier han.

Forutser behov

- Denne utviklingen stiller større krav til at verkstedet kommer tettere på kunden enn noen gang, sier Marc Bauer, som er partner hos AG Analytics.

- Slik vi ser det står kontroll på egne kundedata og gode verktøy for dialog helt sentralt.

- Vår tilnærming med Autoflows er å levere et «intelligent» IT-system som både hjelper forhandleren identifisere behovet lokalt, og invitere kundene til relevante tjenester som verkstedet leverer, sier Bauer.

Ifølge Tronaas bruker systemet data til å forutsi den enkelte kundes behov for ulike tjenester, og følger opp med automatiske invitasjoner og påminnelser.

- Dette kan forhandleren selvfølgelig gjøre selv, men erfaringen er at det i praksis er vanskelig.

- Det å skaffe seg innsikt, og ha automatiserte verktøy til å handle på bevegelsene, mener vi vil være helt avgjørende for å lykkes i servicemarkedet fremover, sier Lars Gunnar Tronaas.