Rune Gjerstad er importsjef i Motor Gruppen. Nå håper de å få på plass et nytt merke i porteføljen.

Dette kan bli Motor Gruppens neste bilmerke

Har tatt en bil til Norge, og er i dialog med produsenten. Dette er bilmerket Motor Gruppen ønsker seg.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over to år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Motor Gruppen har tatt inn og registrert en bil av merket Forthing.

Det bekrefter importsjef Rune Gjerstad til Bilbransje24.

- Bilen kjøres på norske veier, og er registrert på oss, sier Gjerstad.

- Det er litt tidlig å gå ut med konkret informasjon enda, men vi er i dialog med produsenten om bilen, sier han.

- God mottakelse

Forthing er et merke fra det store Dongfeng-konsernet, som blant annet også står bak Voyah.

Bilmodellen som står i Norge markedsføres under flere navn, og i Motor Gruppen har foreløpig valgt å kalle den Forthing T5.

- Vi har foreløpig fått god mottakelse for bilen der vi har vist den, sier Gjerstad.

T5 er på størrelse med Volkswagen ID.4.

- Vi har jobbet lenge med å få på plass merker med potensiale i Norge – og ikke bare merker fra Kina, sier Gjerstad.

- Men akkurat dette er et tidlig stadium, så det er ikke så mye mer jeg kan si nå, legger han til.

Dette er Forthing

Merket Forthing ble lansert i Kina i 2001, under navnet Fengxing. Det er navnet som fortsatt brukes i Kina, mens navnet Forthing senere kom til som et internasjonalt merkenavn.

Forthing er et undermerke av Dongfeng Liuzhou Motor, som igjen er en del av Dongfeng. Dongfeng står bak merker som Voyah, i tillegg til å ha joint ventures med en rekke europeiske bilprodusenter for produksjon av biler på det kinesiske markedet.

Forthing T5, også kjent som Forthing Friday og Forthing Leiting, er en 4,6 meter lang crossover. Bilen leveres med enten 57,5 eller 85,9 kWt stort batteri, hvor det største skal gi 600 km rekkevidde etter kinesisk målestandard. Det burde gi omkring 500 km rekkevidde etter WLTP.

Bilen er også i salg i Russland, under navnet Evolute i-Sky.