Tesla permitterer - men holder alle lokasjoner åpne

Den amerikanske elbilprodusenten har nå foretatt bemanningsreduksjoner i sitt norske nettverk.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over fem år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

- Jeg kan bekrefte at vi nå gjennomfører permitteringer i Norge. Det henger sammen med det reduserte aktivitetsnivået, sier Even Roland.

Han er kommunikasjonssjef for Tesla i Norge.

- Hvor mange har dere permittert?- Noe antall kommuniserer vi ikke. Det jeg kan si er at det er gjort en vurdering på hver enkelt lokasjon.

- Er det brukt «ostehøvelprinsippet» med en jevn nedbemanning i hele nettverket?- Det kan jeg ikke kommentere, men vi har ikke stengt noen lokasjoner.

- Er det aktuelt å permittere flere ansatte?- Det blir løpende vurderinger fremover. Vi ønsker å komme tilbake til en normal situasjon så fort som mulig, sier Even Roland.

Stor organisasjon

Hvor mange ansatte Tesla nå har i Norge er ikke kjent. Ifølge årsregnskapet for 2018 hadde Tesla Motors Norway AS på det tidspunktet 1066 ansatte.

Det er rimelig å anta at selskapet nå har betydelig flere ansatte både som følge av åpning av flere lokasjoner, samt at Tesla hadde en kraftig vekst i Norge i fjor.

Fra enkelte aktører i bilskadebransjen har Bilbransje24 også mottatt informasjon om at det nå begynner å bli vanskelig med tilgang på deler til Tesla.

Det kan også bety at eksterne bilskadeverksteder også må foreta permitteringer av ansatte som arbeider med Tesla, hvis deleforsyningen stopper opp.

Tesla eier alle sine salgs- og servicepunkter selv. Det er utelukkende bilskade som er satt ut til eksterne aktører.