F.v.: Dag Nilsen (daglig leder, BOS Minde) og Per Henning Tvedten (salgs- og markedssjef, BOS Minde).

BOS med ny lærlingeordning: Skal utdanne egne selgere

En Bertel O. Steen-forhandler med i pilotprosjekt for å utdanne neste generasjon bilselgere.

Merk at denne artikkelen er over fem år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Frem til nå har lærlingeordningene i Bertel O. Steen vært i de tradisjonelle bilfagene.

Nå starter BOS Minde med lærlingeordning for salg- og servicefaget. Dette blir pilotprosjektet på vegne av hele BOS-konsernet.

- Dette er et større prosjekt for Bertel O. Steen, sier Thorbjørn Myrhaug om satsingen.

De skal forstå hvordan ting henger sammen, med verksted, delelager og så videre

Thorbjørn Myrhaug

Han er konserndirektør BOS Detalj.

Minde-forhandleren har også vært med som pilot for konsernets nye servicemarkedskonsept SK2022, og nå er de først ut med salgslærlinger.

- Ja, vi er tidligere ute enn resten av Bertel O. Steen, og vi har fått god støtte sentralt, sier Per Henning Tvedten, salgs- og markedssjef hos BOS Minde.

Måtte lage egen læreplan

Det er Tvedten som er ansvarlig for satsingen på Minde, hvor det om tre uker begynner to lærlinger i salgsfaget.

- Det finnes ingen konkret læreplan for bilsalg - den må dere lage selv?- Ja, og vi ser at den skiller seg fra læreplanen for blant annet mekaniske fag. Den er mer generell i salgsfagene, sier Tvedten.

Han har utarbeidet en læreplan basert både på sine egne erfaringer etter 16 år i bilbransjen og på læreplanene som finnes for de tradisjonelle bilfagene.

Thorbjørn Myrhaug, konserndirektør BOS Detalj.

- Vi har en måte å jobbe på for mekanikerne som vi tar med oss inn i dette, sier Tvedten og legger til:

- Men vi må også lære litt mens vi går.

En viktig del av læreplanen er samspillet mellom de ulike avdelingene og arbeidsoppgavene hos en forhandler.

- De skal forstå hvordan ting henger sammen, med verksted, delelager og så videre, sier Myrhaug.

- Lære hvordan produksjonen foregår, sier han.

Roses av NBF

Lærlinger i salgsfagene er ikke veldig utbredt i bilbransjen, men det er salgslærlinger "her og der", ifølge Vidar Strande.

Han er fagsjef rekruttering og kompetanse i NBF.

Vidar Strande, fagsjef rekruttering og kompetanse i NBF.

- Det går utenom den vanlige strukturen for bilfagene, og fagbrevet er i salgsfaget, sier Strande.

For bedrifter som ønsker lærlinger i salgsfaget må læreplanen tilpasses bilbransjen, men det er det ifølge Strande en lav terskel for.

- Læreplanene er veldig generelle, så det er store rom for tilpasninger. Det er ganske kurant, sier Strande.

- Vil dette være noe dere kommer til å innlemme i Bilfag-satsingen i NBF?- Nei, det blir nok ingen stor tilrettelegging fra vår side på dette. Vi satser på mekanikere og andre tradisjonelle bilfag, sier Strande - som også legger til:

- Men fra NBFs ståsted er vi veldig glad for at det tas inn lærlinger fra salgsfagene. Jeg tror det er lurt, sier han og mener både bedrifter og lærlinger har god nytte av ordningen.

Dette er lærefagene BOS-konsernet tilbyr

Lærefag tilbudt av BOS Detalj og Snap Drive:

- Delefag
- Hjulutrustning
- Lakk og karosseri
- Mekaniker, lette kjøretøy
- Mekaniker, tunge kjøretøy
- Påbygg
- Salg og service

To lærlinger på Minde

I første omgang har forhandleren gjort klart for to lærlinger i salgsfaget - og begge læreplassene er besatt.

- Vi hadde kontakt med to skoler lokalt her i Bergen, og av ni søkere fikk to av dem praksis. Det er de to som fikk læreplass, sier Tvedten.

- Det er ikke noen som har gjort dette i større skala, men vi ser jo at det er interesse, sier han.

- Nå er det bare tre uker til de begynner - vi er veldig spent!