Karl Johans gate er førsteprioritet for det kinesiske bilmerket Xpengs jakt på sentrums-lokaler i Oslo.

Xpeng på desperat jakt etter Oslo-lokaler - her sikter de seg inn

Flere aktører Bilbransje24 har snakket med i eiendomsbransjen sier at den kinesiske elbilprodusenten vil skaffe seg en representasjon på Karl Johans gate - nærmest for enhver pris.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over fire år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Xpeng skal være villig til å betale det som er nødvendig for å få komme i posisjon til å leie et lokale sentralt på Karl Johans gate, eller en av sidegatene med mest trafikk.

Det forteller kilder blant meglere av næringseiendommer til Bilbransje24.

Nå finkjemmes hovedstadens paradegate på jakt etter et egnet lokale.

Mens Nio åpnet sitt Nio House på omtrent 1.800 kvadratmeter i Karl Johans gate 33 i forrige uke, er ikke Xpeng nå på jakt etter et like stort lokale.

Ifølge kildene til Bilbransje24 kikker Xpeng mer på om de kan få fatt i et lokale på rundt 500-600 kvadratmeter, men dette skal ligge på gateplan.

Xpeng skal være mer på jakt etter et lokale som ligger midt mellom Polestar Space og Nio House i størrelse, men en kilde sier at opprinnelig var Xpeng mest interessert i et større lokale på mellom 1.500 og 2.000 kvadratmeter.

Plan B

Hvis det ikke lykkes den kinesiske elbilprodusenten å få fatt i noe passende lokale i Karl Johans gate eller en av de mest attraktive sidegatene, er trolig Aker Brygge det nest mest interessante alternativet.

Det kan også være aktuelt kildene å etablere seg på aksen Hegdehaugsveien/Bogstadveien.

Styres fra Kina

Prosessen med å finne egnede lokaler for et «Xpeng Brand House» sentralt i Oslo styres fullt og helt fra toppledelsen i Xpeng i Kina.

Etter hva Bilbransje24 forstår er ikke den norske importøren XBI Norge AS involvert i prosessen. Det har ikke vært mulig å få verifisert om Xpeng Motor (Norway) AS er involvert.

Kineserne skal ha hatt en rekke møter med eiendomsbesittere og næringsmeglere som er involvert i aktuelle eiendommer i Karl Johans gate. Jakten på aktuelle lokasjoner for showrom i Stavanger, Bergen og Trondheim er så langt ikke prioritert.

Det viktigste nå for kineserne er å få på plass et «Xpeng Brand House» i Oslo.