Bilforsikring: Enter og If mest frem i januar
If har startet 2022 der de avsluttet fjoråret – som det største selskapet på forsikring av nye biler. Januar ga også en opptur for Enter, men få nye Tesla gjorte at Codan stupte til 13. plass på listen denne måneden.
Merk at denne artikkelen er over fire år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Totalt ble det registrert 9.483 nye person- vare og campingbiler i januar i år. Det er 3.204 færre enn i samme måned i fjor (-25 %).
I antall forsikringer slo det ut i en nedgang på 1.126 biler for Gjensidige, 471 biler færre hos If, mens Enter gikk mot strømmen og økte med 96 biler fra januar i fjor.
Fortsetter trenden
Etter en sterk innspurt de siste par månedene i fjor ble If for andre år rad «Norges største på forsikring av nye biler» i 2021. Den positive trenden fortsetter inn i 2022. I januar endte If på 25,1 % markedsandel, som var 2,8 %-poeng over årstotalen fra fjoråret.
Gjensidige endte på 20,3 %, en tilbakegang på 1,1 %-poeng fra 2021.
Nummer tre i januar ble Enter. Selskapet hadde en dupp i fjor, men reiste seg denne måneden til 14,3 %, mye takket være oppsving i andelen av forsikringene på Møller-merkene. Det er 3,1 %-poeng bedre enn i 2021, og den største fremgangen blant alle forsikringsselskapene på nye biler i januar.
Tryg ble med 8,7 % nummer fire foran Fremtind med 8,4 %.
At Tesla knapt har levert biler i januar (47 stykker), påvirker først og fremst Codan på forsikringsstatistikken. Fra å være det tredje største selskapet med 10,3 % i desember, stuper andelen denne måneden til 1,5 % og en 13. plass på listen.
* Alle tall for forsikring av både nye og brukte biler (eierskifter) inneholder personbiler, varebiler og bobiler.
Brukte biler
Gjensidige fortsetter å levere stabilt høyt på brukte biler, selv om de i januar ikke nådde helt opp til nivået fra i fjor. Andelen på 25,4 % denne måneden er 1,0 %-poeng bak 2021, men kun 0,1 % under 2020.
If styrker posisjonen som en god nummer to. Andelen på 21,0 % er 1,4 %-poeng bedre enn totalen for 2021 og hele 2,8 % over 2020.
Fremtind, som endte på 14,9 % i fjor, landet i januar på 15,0 %. Tryg har de siste månedene slitt med å passere 9-streken, og leverte denne måneden til 8,8 %.
Storebrand fortsetter å levere rundt 6 % på brukte biler. I januar ble det 6,2 %, som er 0,1 %-poeng under fjoråret, men likevel 1,7 %-poeng mer enn i 2020.