Mekonomen: Nullvekst i topplinjen – tidenes beste resultat for 1. kvartal
- Vi er i liten grad påvirket av den usikre verdenssituasjonen, sa konsernsjef Pehr Oscarson da han i dag la fram det sterkeste førstekvartalet i Mekonomen Groups historie. Nå bytter konsernet navn.
Merk at denne artikkelen er over tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
- Vi har aldri levert et like sterkt førstekvartal som de første tre månedene i år.
Det sier Mekonomen Groups konsernsjef Pehr Oscarson i en melding i dag.
Omsetningen (alle fem landene samlet) økte med 154 millioner SEK, til 3,155 milliarder.
Driftsresultat (EBIT) ble 190 millioner, mot 186 millioner i 1. kvartal i fjor.
Målt i kroner er dette det høyeste førstekvartals-resultatet Mekonomen Group har levert. Driftsmarginen har derimot vært bedre tidligere. I 1. kvartal i år ble den 7 %, det samme som i 1. kvartal i fjor.
Organisk var det i følge Oscarson likevel ingen vekst i 1. kvartal i år.
- Den usikre verdenssituasjonen påvirket ikke salget vesentlig i kvartalet, men hadde en negativ virkning på kontantstrømmen, som følge av oppbygging av sikkerhetslagre, sier konsernsjefen.
Se flere nøkkeltall for konsernet nederst i saken.
Fra Mekonomen Group til Meko
Det er 49 år siden Mekonomen ble grunnlagt. For å tydeligere å gjenspeile bredden i dagens virksomhet, har styret i Mekonomen Group foreslått å endre konsernnavnet.
- Navnet er Meko. Det er gjenkjennelig, og bygger på tradisjonen fra Mekonomen. Men navnet Meko viser også at gruppen er mer enn ett - selv om dette er viktig – varemerke, sier Oscarson.
Forslaget om navnendring fra Mekonomen Group til Meko skal godkjennes av konsernets generalforsamling.
De øvrige varemerkene i konsernet skal etter planen fortsette som i dag.
Sørensen og Balchen: Noe ned i år
Mekonomens «helnorske arm» Sørensen og Balchen omsatte i 1. kvartal for 215 millioner SEK, det samme som i 1. kvartal i fjor.
Den reelle omsetningen var likevel lavere. Ifølge Mekonomen påvirket valutaeffekter omsetningen positivt med 14 millioner, og den den organiske veksten ble på -13 prosent.
I kvartalsrapporten forklares nedgangen sammenlignet med fjoråret i hovedsak med svakt salg av vinterrelatert tilbehør, for det meste til forbrukermarkedet - og et spesielt sterkt 1. kvartal i 2021.
Det pekes også på generelt svekket kjøpekraft, som følge av økt inflasjonspress og høyere energi- og drivstoffpriser.
Driftsresultatet falt med 7 millioner SEK, til 37 millioner. Driftsmarginen gikk ned fra 20,5 % i fjor til 17,2 % i år.
Resultatnedgangen skyldes i hovedsak lavere volum, kombinert med høyere personal- og transportkostnader, samt høyere energipriser. Bruttomarginen var noe bedre i 1. kvartal i år.