- Bilforhandlernes død er betydelig overdrevet
Slik innledet direktør Stig Morten Nilsen Norges Bilbransjeforbunds årskonferanse i dag. Flere av foredragsholderne støttet hans syn, og en kom med en kraftsalve mot bildeling. De frittstående verkstedene vil også klare seg bra, mente Georg Nygaard i MECA.
Merk at denne artikkelen er flere år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Det er lov å bruke sunn fornuft var noe av omkvedet i ved starten av Lederkonferansen til NBF i dag.
- Hva femte bilbedrift, slik vi kjenner det i dag, kommer kanskje til å ha endret seg eller være borte om ti år.
Det sa direktør Stig Morten Nilsen i NBF ved åpningen av konferansen.
- I grensesnittet mellom klima, miljø og mobilitet vil det komme endringer. Bilbransjens forretningsmodell vi endre seg i løpet av ti år. Det blir spennende, men det skal vi klare, sa han.
- Tempoet er altfor høyt
Nilsen minnet om at Norge har forpliktet oss til å redusere CO2-utslippene med 40 prosent innen 2030.
- Det betyr at det skal være nullutslippsbiler i 2025. NBF støtter det grønne skiftet, men mener at tempoet er altfor høyt. Verken kunder, bransjen eller ladeinfrastrukturen er klare, var budskapet til Nilsen.
Han la til at Norge kommer til å klare utslippsreduksjonen på 40 prosent innen 2030 selv uten en elbilandel på over 50 prosent.
- Det tempoet det er lagt opp til i Norge står ikke i forhold til forutsigbarheten, var noe av budskapet fra Nilsen til salen.
Bilbransjeforbundet vil før ferien lansere to nye tilbud til sine medlemmer. Det ene er en modell for beregning av fremtidig timesalg på verkstedet basert på utviklingen i kjøretøybestand. Det andre er en timeselvkostmodell for skade- og lakkverksteder.
- Skal aldri drive med bildeling
Rune Hegstad er direktør for RSA Bil, og gav salen en innføring i hvordan drive enkelt og uten for mye fixfakserier.
- Vi er et produkt av det RSA Importerer, men vi har også Fiat, Jeep og Alfa, sa han.
Hegstad fremkalte latteren i saken når han beskrev seg selv.
- Det finnes ikke mange direktører i RSA. Historien sier at det kom inn en i 2005. Han valgte tittel foran lønnsøkning. Det var meg.
Hegstad valgte å konsentrere foredraget sitt på å holde kostnadene nede.
- Vi må levere det kunden vil ha, men hvem har spurt om bildeling?
- Vi har en veldig lav kostnadsbase. Frank Dunvold mener at en lav kostnadsbase gir effektiv drift.
RSA-direktøren mener at det er viktig å ikke bruke for mye penger på å få laget it-systemer som er 100 prosent, når man kan få noe mye billigere som holder mål.
- Hos oss er gjerne et system som leverer 90 prosent i mange tilfeller godt nok.
RSA er kjent for å gjøre det enkelt når bilene skal markedsføres.
- Hvis dere setter dere inn i hva som virkelig blir brukt på markedsføring, er det mulig å spare mye penger. Vi bruker ikke byrå. Byrået er Frank (Dunvold red. anm). Vi lager alle annonsene våre selv, og det synes, sa han til humring fra salen.
Hegstad var klinkende klar på at RSA ikke kommer til å begynne med bildeling.
- Rett og slett fordi det ikke er penger i det. Vi driver med kjøp og salg av varer og tjenester. Det har vi gjort i 100 år og det skal vi gjøre i 100 år til.
Hegstad mente at bilforhandlere kommer til å eksistere også i fremtiden, så lenge de leverer det produktet som kunden ønsker.
- RSA Bil har selvsagt noen utfordringer. Når Fiat/Chrysler kjøper CO2-kvoter av Tesla, forstår jeg at det ikke kommer elbiler i morgen, sa Rune Hegstad
- De frittstående vil klare seg bra
Daglig leder Georg Nygaard i Meca Service var invitert til å snakke om fremtiden for de frittstående verkstedene.
- Det blir verre og verre å drive små verksteder med få ansatte blir vanskeligere og vanskeligere, men ikke fordi de har problemer med den nye teknologien. Det som er den største utfordringen er det administrative arbeidet.
Nygaard sa at hvis du spør de som driver med opplæring får du som svar at de beste mekanikerne jobber på de frittstående verkstedene.
- Timesalget per mekanikere har hatt en nedadgående trend gjennom lang tid, og antall solgte timer per bil er også nedadgående. I tillegg kommer at ledere er ikke tilstrekkelig bevisste på selvkost per time. Det er noen av de største utfordringene i verkstedbransjen, sa Georg Nygaard.