Hvis billånet ikke utbetales: Dette sier finansieringsselskapene

Hvem har risikoen når et billån det er gitt tilsagn til likevel ikke blir utbetalt – er det finansieringsselskapet, eller forhandleren?

Publisert

Merk at denne artikkelen er over fem år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

En bilforhandler får bekreftet fra finansieringsselskapet eller banken at et billån er innvilget. Men før utbetaling skjer avdekkes det forhold som gjør at lånet ikke blir utbetalt.

I saken omtalt i Bilbransje24 i forrige uke hadde forhandleren allerede utlevert bilen til kunde da de fikk beskjed fra finansieringsselskapet om at oppgjøret var stanset.

Slik «tidligutlevering» er langt fra uvanlig praksis i bilbransjen.

Med en bekreftelse fra finansieringsselskapet på at lånedokumentene er signert, velger gjerne forhandleren å utlevere bilen, selv om utbetalingen fra selskapet ennå ikke har funnet sted.

Dette reiser følgende prinsipielle spørsmål:

  • Hvem er det som faktisk har risikoen, dersom lånet likevel ikke blir utbetalt, og det oppstår et økonomisk tap for forhandleren som følge av dette?
  • På hvilket tidspunkt er det risikoen faktisk går over fra bilforhandleren til finansieringsselskapet?

Forhandlere og finansieringsselskaper Bilbransje24 har snakket med er av ulik oppfatning.

Mange av forhandlere sier at de i det daglige forholder seg til at signerte lånedokumenter betyr at lånet skal utbetales. Den tolkningen er ikke Finansieringsselskapene enige i - formelt sett.

Les også: Bilforhandler utsatt for svindelforsøk - nå advarer han andreLes også: NBF: - Ingen er tjent med usikkerhetLes også: Finansiering: - Kan virke urimelig

Er pålagt å stanse utbetaling

Finansieringsselskapene viser til flere årsaker som gjør at de ikke kan gjennomføre en utbetaling, selv om det er gitt tilsagn og dokumentene er signert.

Om det avdekkes mistanke om mulig økonomisk kriminalitet, er de i henhold til hvitvaskingsloven pålagt på stanse transaksjonen. De minner også om at kunden når som helst før utbetaling kan velge å takke nei til et innvilget lån.

Derfor mener finansieringsselskapene at de vanskelig kan forplikte seg overfor forhandleren til å utbetale et lån, selv om tilsagn er gitt.

Christina Åhlander er adm. dir. i FINFO.

FINFO: Oppgjøret er bekreftelsespunktet

Bilbransje24 har forelagt problemstillingen for Finansieringsselskapenes Forening (FINFO).

- Dette forholdet reguleres i samarbeidsavtalene med bilforhandlerne, svarer Christina Åhlander i FINFO.

Om tilfeller der det ikke er en samarbeidende forhandler, og det ikke finnes en bindende avtale som forplikter partene, sier Åhlander dette:

- Vi oppfatter det slik at oppgjøret da blir bekreftelsespunktet på at finansieringen er fullendt godkjent av finansieringsselskapet.

- Det er med andre ord forhandleren som bærer risikoen, dersom lånet likevel ikke blir utbetalt? - Ja, det er slik vi oppfatter det, sier Christina Åhlander.

Santander: Velger å utbetale

- Det er heldigvis sjelden vi har slike saker, sier Trond Brakken, kommersiell direktør i Santander Norge.

- Juridisk sett er en låneavtale et forhold mellom bank og kunde. Forhandleren opptrer som agent for banken, sier kommersiell direktør Trond Brakken i Santander Norge.

- Det helt sikre alternativet er derfor å vente med utlevering av bilen til penger er på konto.

- Imidlertid har vi valgt, dersom alle dokumenter er i orden og mottatt hos oss, å utbetale selv om det i denne korte perioden skulle dukke opp eventuelle uregelmessigheter, sier han.

- Så tar vi jobben med å ordne opp i ettertid.

Brakken understreker at det er sjelden de kommer i slike situasjoner. Dersom ting dukker opp, er det som regel før selgeren har levert fra seg bilen.

Santander-direktøren sier det er grunn til å rose forhandlerne, som har blitt gode på formelle rutiner, og de viktige tingene rundt dokumentasjon og dokumenter.

- Dessuten går nå veldig mye via digital signering, sier Trond Brakken.

Bilbransje24 har også vært i kontakt med andre finansieringsselskap, deriblant Nordea som ønsker at Finansieringsselskapenes Forening uttaler seg om problemstillingen i denne saken.