Lønnsoppgjøret:

Fellesforbundets krav til bilbransjen: Vil fjerne individuelle bonuser

Forhandlingene mellom NBF og Fellesforbundet har begynt. Dette er noen av kravene fra fagforeningen.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Klokken 11 i dag møttes NBF og Fellesforbundet til forhandlinger om Biloverenskomsten for de neste to årene.

Avtalen har mer enn 7.000 av Fellesforbundets medlemmer og omfatter blant annet bilverksteder, reparasjon, service, vedlikehold og lakkering.

Forhandlingsdelegasjonen til Fellesforbundet er ledet av Steffen Høiland, som krever økt kjøpekraft for medlemmene på Biloverenskomsten.

- Dette er det viktigste kravet, men det er også behov for å forbedre overenskomsten på flere punkter, sier han.

Foreløpig er det ikke kjent hvilke krav Fellesforbundet stiller hva timelønn angår - men Bilbransje24 har fått tak i flere av de andre kravene de tar med til forhandlingsbordet.

Blant kravene som kan skape mest diskusjon er en passasje om bonusordningen.

I dag heter det i Biloverenskomsten at «bonussystemer består av en fast lønnsandel og en mindre variabel andel felles for grupper, avdelinger eller hele bedrifter».

Her vil Fellesforbundet legge inn et tillegg:

Bonussystemer basert på individuell prestasjon skal ikke benyttes.

I dette ligger det også en fjerning av Biloverenskomstens §9.7, som sier at «fastsettelse av bonussystemer er et anliggende i den enkelte bedrift».

Alders-endringer

Fellesforbundet ønsker også en endring for arbeidstakere som av helsemessige grunner ikke lenger kan delta i produksjon som avlønnes som akkord eller bonus.

Nå ønsker forbundet at disse kan kreve fastlønn i stedet.

Den skal beregnes ut ifra arbeidstakers to siste årslønner, eller gjennomsnitt av de siste seks måneder. Denne bestemmelsen gjelder også for arbeidstakere som har fylt 50 år.

Fagforeningen vil også styrke retten for eldre arbeidstakere og fagarbeidere med nedsatt helse til å selv ønske fritak fra skift, overtid og spesielt smussig arbeid.

Dette kan medføre belastninger som vil være uheldige for disse fagarbeidere, ifølge Fellesforbundet.

Mer tid til dokumentasjon

I dagens Biloverenskomst er det flere punkter under «Forberedende og avsluttende arbeider» (FA-arbeider) som defineres med en normert timesats.

Nytt krav fra Fellesforbundet er at også «Dokumentasjon og kvalitet» skal være et eget punkt, og skal telles med 0,2 timer.

Øvrige krav fra Fellesforbundet er enkelte endringer i definisjonene på arbeidsoppdrag, reiser, utdannelse og møter utenfor bedriften.

I tillegg ønsker de å fjerne begrensningen på antall par vernesko bedriften plikter å stille til rådighet for en ansatt i løpet av året. I dag sier Biloverenskomstens §15.3 at «øvrige arbeidstakere holdes med nødvendig vernefottøy, dog ikke utover to par i året».