Stor bilskadeaktør tar utradisjonelle grep for å styrke attraktiviteten
Niklas Kallis er nyansatt sjef for DK Skadesenter. Han har klare oppfatninger av hva som må til for bedre omdømmet, og dermed øke lønnsomheten for virksomheten.
Merk at denne artikkelen er over fire år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
- Vi må løfte frem våre ansatte, få frem kompetansen, og dermed styrke vår merkevare, sier Niklas Kallis til Bilbransje24.
- Det handler om kommersialisering, legger han til.
Kallis tiltrådte i begynnelsen av august i år som daglig leder for DK Skadesenter og Drammen Karosseri, men ingen tidligere erfaring fra bilbransjen.
- Jeg har min erfaringsbakgrunn fra Universitetsforlaget, Bring og Orkla, sier han.
Fra sin fortid i Bring kjenner han en rekke personer i bilbransjen, og minner om at god logistikk er helt avgjørende for å lykkes i bilskadevirksomheten.
- I DK Bilskadesenter har vi nå løftet frem kompetansen til fire av våre ansatte i en kampanje på Facebook, LinkedIn og Google. I løpet av tre uker er kampanjen sett av 40.000 personer, sier Kallis.
- Dette skaper stort internt engasjement og stolthet for jobben vi gjør. Samtidig er det med på å styrke merkevaren vår. I tillegg øker det bevisstheten rundt hvem vi, er og hva vi gjør for den enkelte bileier som har bilen sin på verksted hos oss, legger han til.
- Men det er i første rekke forsikringsselskapene som er deres kunder. Dere når ikke dem med en slik kampanje?
-Nei, men bileiere har stor innflytelse på hvor bilen skal sendes på verksted etter en skade, og da er det viktig at de vet hvem vi er og hva vi står for, sier den nytilsatte sjefen.
Idé-drodling
Kallis sier at det var forgjengeren hans, Svein Aarum, som sammen med Cognia-konsernets PR-partner Færd, hadde ideen til kampanjen.
Aarum forlot i høst DK Skadesenter og Cognia-konsernet for å bli ny leder for Ai Consulting.
Det er essensielt å få frem lidenskapen i bilskadebransjen
- Det er essensielt å få frem lidenskapen i bilskadebransjen. Samtidig skal vi vise at vi tar bilskadereparasjoner på alvor, og at en bil som har vært på vårt verksted er akkurat like sikker som før den fikk en skade, sier Kallis.
I tillegg handler det om å gjøre bilbransjen attraktiv.
- For å få fatt i de rette folkene må du ha et attraktivt arbeidsmiljø. Det er viktig å heve statusen til de som jobber med bilskade og lakk, og kampanjen vår har forhåpentlig vært med på å bidra til det, sier Kallis.
Utfordringer i kø
DK Skadesenter gikk på en kjempesmell økonomisk i fjor. Kallis ønsker ikke å kommentere tallene så langt i år, men sier at virksomheten trekker gode veksler på hele Cognia-konsernet.
- Noe av det jeg synes er mest spennende med denne jobben er all støtten og ressursene vi får fra konsernet for å ruste oss for fremtiden, sier han.
DK Skadesenter og Drammen Karosseri var den første bilskadeaktøren i Norge som ble sertifisert skadeverksted for Tesla, og den amerikanske elbilprodusenten står fortsatt for langt over halvparten av omsetningen.
- Jeg vil anslå at Tesla i dag står for rundt 70 prosent av vår omsetning. Det kan kanskje bli noe mer fremover i og med at Model Y nå selges i store volumer. På noe lengere sikt har vi et ønske om å ha noen flere ben å stå på.
- Hva betyr det?
- Vi reparerer i dag alle merker, selv om vi er sertifisert på et mindre antall merker. Vi ønsker å sertifisere oss for flere merker i fremtiden, slik at vi kanskje ikke er like avhengig av et merke.
- Tror du de øvrige bilmerkene vil nærme seg Tesla når det gjelder å stille like strenge krav på kompetanse og utstyr?
- Ja, men Tesla sitter så langt i førersetet. Det er samtidig ingen tvil om at de øvrige produsentene over tid vil nærme seg kravene til Tesla, sier Niklas Kallis.