Bjarne Brøndo, hovedaksjonær i Bil1Din, har flere ideer for hvordan brukte deler skal bli mer attraktivt.

- Starten på en strukturell endring i norsk bilbransje

I dag starter samarbeidet mellom Intakt og Bil1Din. Nå skal de etablere en kvalitetsnorm for brukte deler. Bjarne Brøndbo spiller ballen videre til forsikringsselskapene. If utelukker ikke prisdifferensiering ved bruk av brukte deler.

Publisert

Merk at denne artikkelen er over fire år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

- Vi er i et skifte nå, sier Sverre Fordal om den nylig signerte avtalen mellom bilskadekjeden Intakt og bildemonteringsselskapet Bil1Din.

Fordal er styreleder i Intakt, og helt klar på at bilbransjen ikke kan fortsette som i dag.

- Vi kan ikke lenger selge mest mulig deler. Vi må se på hvordan vi kan jobbe med minst mulig fotavtrykk, sier han.

Dette vil bli «opplest og vedtatt» om et år eller to

Bjarne Brøndbo

Fordal sitter sammen med blant andre Bjarne Brøndbo (hovedaksjonær i Bil1Din) Frithjof Anderssen (daglig leder og deleier av Mercedes-forhandleren Motor-Trade) og Dag Raavand (innkjøpsleder motor Midt & Nord i If) i et møtelokale i Trondheim.

Her diskuterer de hvor veien går videre for det nye samarbeidet – både på kort og lang sikt.

- Jeg tror dette er begynnelsen på en strukturell endring i bransjen, sier Brøndbo.

- Dette vil bli «opplest og vedtatt» om et år eller to, spår han.

- Vi deler på kostnadene ved eventuelle garanti-spørsmål, sier Sverre Fordal.

Delemangel ved 20 prosent

Den nye avtalen mellom selskapene er den mest omfattende avtalen rundt bruken av brukte deler i norsk bilbransje, og Intakt har et mål om at de raskt skal komme opp i en andel på 15 prosent i bruken av brukte deler.

- Vi har gjort noen regnestykker som viser at ved rundt 20 prosent er det ikke nok brukte deler å få tak i, sier Fordal.

Paradokset er at brukte deler til de vanligste skadene er mangelvare, nettopp fordi det er disse delene som oftest blir ødelagt.

Garanti-spørsmålet

Ifølge Raavand i If finnes det i dag ikke en etablert bransjestandard i spørsmålet rundt garantiansvaret ved bruken av brukte deler på nyere biler.

I avtalen mellom Intakt og Bil1Din ligger det føringer for garantiansvaret.

- Vi deler på kostnadene: Vi gjør jobben og Bil1Din leverer ny del, sier Fordal.

- Men i praksis er dette egentlig en ikke-sak – for vi benytter i hovedsak ikke brukte deler på biler som er innenfor nybilgarantien. Sånn sett blir garantiansvaret rundt selve jobben likt som ellers, sier han.

- Vi har heller ikke hatt noen saker hvor det har vært diskusjon rundt dette, legger Raavand i If til.

Må finne ut av detaljer

Avtalen ble signert på fredag, og allerede i dag starter arbeidet om å meisle ut hvordan det skal fungere i praksis.

Det viktigste i denne avtalen nå er at vi setter en kvalitetsnorm. Den skal være så streng at kvaliteten vil tilsvare nye deler

Sverre Fordal

Det er nemlig fortsatt en del elementer som ikke er helt avklart i samarbeidet.

- Vi nedsetter en arbeidsgruppe i dag fra vår side, som skal ligge tett på og følge opp, sier Brøndbo.

- Så skal vi utveksle erfaringer. For eksempel må vi finne ut av detaljer som hvor mye vi skal renske en bildør før den er klar, sier han.

- Nå skal vi finne ut hva vi må gjøre for å gjøre hverandre gode, supplerer Frithjof Anderssen.

- Det viktigste i denne avtalen nå er at vi setter en kvalitetsnorm. Den skal være så streng at kvaliteten vil tilsvare nye deler, sier Fordal.

Dag Raavand i If er ikke fremmed for tanken om å differensiere på forsikringsprisene for kunder som sier ja til brukte deler.

Grønt sertifikat og justert egenandel

Et annet uavklart spørsmål er hvordan kundene – eller rettere sagt: bileieren – vil oppfatte bruken av brukte deler.

- Kanskje kan vi lage et «grønt sertifikat» som kunden får etter en reparasjon, som viser at bilen har hatt en «grønn reparasjon», sier Brøndbo.

Han spiller ballen videre til forsikringsselskapene.

- Noen må jo snart tilby en «grønn forsikring», med for eksempel halv egenandel ved bruk av brukte deler, sier Brøndbo.

Akkurat det ønsker Raavand i If å snu på hodet.

- Kanskje burde vi heller si at de som ikke ønsker å godta brukte deler må betale mer, sier Raavand.

- For å etablere brukte deler som en slags standard?
- Ja, jeg tror det er en god plan, sier han.