Aust-Agder

Det store spørsmålet i Aust-Agder er om Gromstad Auto er en oppkjøpskandidat.

Her kommer trolig flere av merkeforhandlerne til å bli kjøpt opp

Bilbransjen i Aust-Agder er ensbetydende med Arendals-området. Ingen annen by av tilsvarende størrelse har flere selvstendige merkeforhandlere.

Publisert

Merk at denne artikkelen er flere år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Bilbransje24 analyserer konsolidering blant merkeforhandlerne landet rundt.I dag: Aust-Agder

Bilbransje24

Denne saken ligger åpent tilgjengelig i en begrenset periode.
Ønsker du et 14-dagers uforpliktende prøveabonnement på Bilbransje24?

Les mer her.

Analysen står helt og holdent for Bilbransje24 sin regning.

Introduksjon: Det store konsolideringsåret

Aust-Agder 2018 2017
Person- og varebiler Antall Andel av Norge Antall Andel av Norge
Nye 3.342 1,8 % 3.876 2,0 %
Bruktimport 349 1,5 % 371 1,7 %
Eierskifter (brukte) 15.816 2,8 % 15.162 2,7 %

De eneste av de store forhandlerkjedene som er representert i Arendal er RSA Bil, Bavaria, Mobile og til dels Bertel O. Steen Detalj.

Sistnevnte fikk et fortfeste i byen da de for noen år siden overtok nyttekjøretøyforhandleren Brødrene Osmundsen. Denne forhandleren er i dag en del av Bertel O. Steen Agder med hovedkontor i Kristiansand. I Arendal selges Kia gjennom BOS, mens Mercedes-Benz og Peugeot er representert gjennom Agder Bil AS. Dette er et selskap som er 75 prosent eiet av den kjente investoren, dekkforhandleren og tidligere BMW-importøren Egil Stenhagen. Bilbransje24 er kjent med at det har vært mange sonderinger mellom Stenhagen og Bertel O. Steen, men uten at de to partene så langt er kommet til enighet.

Hva som vil skje med Grimstad-baserte Chr. Repstad Sønner  (Peugeot), Grimstad Bil (Citroën og Subaru) samt Auto Car (Opel og Mitsubishi) er også uklart etter Bertel O. Steens signaler om konsolideringen av nettverket som omfatter deres merker.

Les også: Stor usikkerhet i BOS-nettverket

Den hotteste oppkjøpskandidaten

Den forhandleren som trolig lever «farligst» i Arendal er Toyota Arendal AS. Dette først og fremst fordi Toyota-importøren har vært tydelige på at de ønsker en konsolidering av sitt forhandlernettverk.

Bilbransje24 tror at det i første rekke er to aktører mer enn noen annet er interessert i å kjøpe Toyota-forhandleren i Arendal. Den ene er Bauda, som er Norges desidert største Toyota-forhandler med omkring 37 prosent av totalvolumet. For et par tre år siden kjøpte Bauda Kristiansands-forhandleren Smiths Auto, og har dermed allerede en representasjon på Sørlandet.

Den andre kandidaten som trolig også er interessert i Toyota Arendal er Funnemark. Han «eier» Telemark, og deler av Vestfold, og overtok i fjor Toyota Sandefjord AS. Rent geografisk ligger altså Arendal midt i mellom Bauda (Toyota Sør) og Funnemark i Grenland.

Den 13. mars i år ble det kjent at Volvo- og Renault-forhandler J. M. Auto blir overtatt av Gisle Valen og hans selskap Autostrada-gruppen med hovedkvarter i Grenland. Overtagelsen skjedde den 1. april i år.

Trolig har både Bergens-baserte Frydenbø Bil som allerede er eier av Volvo-forhandlerne i Kristiansand og Mandal, og Gumpen-konsernet med base i Kristiansand vært med i en eventuell budrunde om J.M. Auto. Gumpen kjøpte før jul i fjor Volvo- og Mazda-forhandler Bilsenteret AS på Notodden, og ble med det for første gang Volvo-forhandler.

Oppkjøpskandidater Merker
Sigmund Aasen AS Mazda
Arendal Auto AS Ford
Agder Bil AS Mercedes-B, Peugeot
Leif Gromstad Auto AS Audi, Volkswagen
Gromstad Motor Stoa AS Nissan, Skoda
Grimstad Bil AS Citroën, Subaru
Chr. Repstad Sønner AS Peugeot
Auto Car AS Mitsubishi, Opel
Toyota Arendal AS Toyota
Neppe oppkjøp  
J.M. Auto AS Renault, Volvo
RSA Bil Arendal Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Suzuki
Bavaria Sør, avd Arendal BMW
BOS Agder, avd Arendal Kia
Mobile Arendal AS Honda, Hyundai

Vil giganten overleve som selvstendig?

Det store spørsmålet er om det i fremtidens bildistribusjon er plass for en aktør som Jan Trygve Gromstad. Han er eneeier av Leif Gromstad Auto AS (Audi og Volkswagen) samt Gromstad Motor Stoa AS (Nissan og Skoda), og er i særklasse Arendals største bilforhandler. Gromstad er helt omringet av Gumpen som har alle Gromstads merker i Kristiansand, samt Volkswagen og Audi i Grenland.

Bilbransje24

Denne saken ligger åpent tilgjengelig i en begrenset periode.
Ønsker du et 14-dagers uforpliktende prøveabonnement på Bilbransje24?

Les mer her.

Nykommeren blant de store kjedene er Mobile som nylig overtok Hovatn Bil AS. Det betyr at Hyundai og Honda får representasjon i byen under navnet Mobile Arendal AS. Det kan kanskje også betyr at Grangaard på sikt vil vurdere å legge inn et bud på Mazda-forhandler Sigmund Aasen?

Bilbransje24 ser på konsoliderings-mulighetene i hele landet. Dette er områdene som blir vurdert:

Geografiske områder BB24 tar for seg  
Akershus(uten Asker/Bærum) Møre og Romsdal Telemark
Aust-Agder Nordland Troms
Buskerud Oppland Trøndelag
Finnmark Oslo, Asker/Bærum Vest-Agder  
Hedmark Rogaland Vestfold
Hordaland Sogn og Fjordane Østfold